LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Takarmatur 4217630
*
nr 421 7630
Takarmatur
Lenght: ()
Majolika, 1800-tal
Estimate:
3000
Sold:
SEK 2300
Auction date:
Monday August 7 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/8 16:30:35
1
2.200 kr
6/8 14:05:19
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljuskronor majolika takarmatur taklampa taklampor
-
3303 LIGHTING ARMAT..
korgmodell, pendants. Height: 75 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:05
-
4007 Vägg/takarmatur
Arne Jacobsen (1902-1971), Denmark. För Louis Poul..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:55
*
Takarmatur
nr 421 7630
Takarmatur
Lenght: ()
Majolika, 1800-tal
Estimate: | 3000 |
---|---|
Sold: | SEK 2300 |
Auction date: |
Monday August 7 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/8 16:30:35 | 1 | 2.200 kr |
6/8 14:05:19 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljuskronor majolika takarmatur taklampa taklampor
-
3303 LIGHTING ARMAT..
korgmodell, pendants. Height: 75 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:05 -
4007 Vägg/takarmatur
Arne Jacobsen (1902-1971), Denmark. För Louis Poul..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:55